B2B yada B2C’yi unutun! Şimdi H2H zamanı!


${post.fImageName}


B2B yada B2C’yi unutun! Şimdi H2H zamanı!

(Human-to-Human Marketing)

Evet! B2B’yi B2C’yi unutun, H2H’ye gidin! Bu, kimya dersinde organik bileşik formülü falan değil, marketing dünyasının yeni söylemi “Human-to-Human”dan geliyor ve kulağa da hedef kitleye de çok iyi geliyor. Bu kadar teknoloji teriminin, kavramının içinde insansı bir dokunuşa ihtiyaç vardı çoktan beri, işte bunu dillendiren bir deyiş!

Şimdi servis ve ürünlerinizi pazarlamak çok daha zor. Sadece pazarlama ve reklam platformları için sayısız opsiyon olduğundan değil, bilgi yığınının kendini sonsuz hissettirmesinden de öyle. Peki, hal böyleyken, içeriğinizi diğerlerinden ayrı gösterebilmenin ve hedef aldığınız amaca ulaşmanın yolu nasıl olacak? Hadi, bunun hakkında konuşalım, ‘human to human’ yani insandan insana.

 

Yıllardır firmalar kendini B2B yada B2C olarak tanımladılar. Hatta bazıları B2G olarak bile tanımladı(business-to-government) yada B2M(business-to-many). Bu B2'ların hepsi arasındaki ortaklık, bu durumların her birinde satın alma kararını veren kişidir ve her zaman bir insandır.

 

Tabi ki stratejinizin, yaptığınız iş olarak kimi yada neyi hedeflediğini söylemeye ihtiyacı var; ama en sonunda bir web sitenin,mesaj kutusunun, sosyal medyanın, televizyonun yada her neyse onun diğer yanında hala bir insanla konuşuyorsunuz. Beklentilerinizi kararlar alan bireyler olarak düşünmeye başlarsanız - özellikle de B2B olarak tanımlamışsanız - mevcut iletişimlerinizi kişisel ve ilgi çekici bir şekilde kendilerine ulaştırmak için adapte edebilirsiniz (ve yapmalısınız da).

 

 

Human-to-Human Marketing’e Dönüşüm

Hedeflerinizi, sadece şirketler üzerine değil orda yer alan bireyler üzerine tanımlayın. Eğer, yüksek gelirli bir B2B servis sağlayıcı iseniz, belki sadece karar vericilerle konuşmaya ilginiz vardır(insan kaynakları direktörleri, müdür yardımcıları, üst düzey yöneticiler gibi). Konuşmak istediğiniz kişiler için karakterler yaratın ve bu insanların ofis dışında nasıl olduklarını aklınızda tutun. Yani; ilgi alanları neler ya da neye ihtiyaçları olabilir ve insani bir derece üzerinde onları nasıl tanımlayabileceğinizi düşünün. Onların duygusal bir karşılığa sahip olmalarını tetikleyen ve harekete geçmelerini sağlayan nokta atışı kelimeler, ifadeler ve faydalar. Şirketleri için odaklanılan şeyden daha çok, kişisel olarak onlar için ne anlam ifade ettiği hakkında konuşun.

 

Şimdiye kadar H2H’ın içindeki ikinci H’den bahsettik(iletişimi karşılayan/alan insan), peki ya ilk H(iletişimi dağıtan insan)? Eğer; bir ticari eşya satmıyorsanız, ürününüzü insanileştirmek ve işinizi çalışanlarınızın üzerinde bir odak ile konumlandırırsanız(sizin insanlarınız), bu sizin harika bir avantaj elde etmenize yardım edebilir. Bu, bizim için oldukça doğal bir şey. Demek istenilen, ilişkiler kurduğumuz insanlara, ‘insanlar olarak’ sadakati ve bağlılığı hissetmek bizim için doğaldır. Şirketinizi insanlarla iletişime geçebilecek hale getirirken; bu mesajın sizin şirketinizden değil, sizden geldiğini düşünün ve satış/ilişki kurma sürecinde ilk adım olarak kullanın.

 

H2H marketing, doğru bir paradigma değişimi. Bizi, marketing’imiz konusunda çok daha fazla samimi düşünmeye sevk ediyor ki bu, uzun yıllar “B2” modelini kullandıktan sonra zor gelebilir. Ama eğer, H2H ile organizasyonunuzda köklü bir değişiklik yapmak için olanakları keşfetmek istiyorsanız, doğru adımları takip etmekte yarar var.

 

 

Kaynak: https://www.webolutions.com/human-to-human-marketing/Contact Gobito Technologies

Please contact us to discuss how we can help you Succeed With Gobito Technologies.

Contact Us
Top