i-Learning: İhtiyaç Analizinden, Tamamlanana Dek, Eğitimde Interaktif Yol, Eşsiz Sonuçlar


${post.fImageName}

Barış Sinç

Gobito Enterprise Solutions

Genel Müdür Yardımcısı

 

HRDERGİ - ŞUBAT 2017

www.hrdergi.com/upload/files/ik_dosya.pdf 

sayfa: 11

 

 

Yıllarını; kitlelere yönelik eğitim faaliyetlerinin, belirlenmiş bütçe çerçevesinde, ayarlanabilmiş zamanlarda, hedef bilgiye en hızlı erişim ile gerçekleşebilmesine adamış üstadların içerisinde yer aldığı o karanlık yolu aydınlatmanın bir alternatifi i-Learning olacak gibi gözüküyor.

 

 

“i” Nedir?

i-Learning’i ayrı bir başlık, ayrı bir yol olarak görmemize sebep olan “i”, İnteraktivite’yi, Etkileşim’i temsil etmekte, farklılık yolun en başından itibaren hayatı kolaylaştırmaya başlıyor.

 

 

i-Learning hayatı nasıl kolaylaştırıyor?

Öncelikle, çok daha verimli ve “etkin dinleme”yi olanaklı kılıyor. Belki ilk olarak üst seviye yönetim kademesinden başlamak isteyebilirsiniz: “Stratejiyle uyumlu olarak değiştirilmesi beklenenler, görülmek istenenler, yeni dönemde hedef davranış değişiklikleri, yeni beklentiler nelerdir?” gibi... Tüm bunlar için, çok da zamanlarını almayacak ama düşüncelerini, yaklaşımlarını, eğilimlerini yansıtabilecekleri etkileşimli materyaller iletebilirsiniz. Kitleleri “gerçekten duymanızı” sağlar ve bu hissedildiğinde her şey farklılaşacaktır. Çalışan, bayi, iş ortağı, tüm ekosisteminizi etkin dinleyerek onları duyduğunuzu gösterebilirsiniz. Hedef kitlenin gerçek dünyasına girmenizi, onları gerçekten tanımanızı, duymanızı sağlayacak etkileşimli platform ve materyaller devrede olacaktır. Kişilere sorulacak doğru sorular için kurumiçi uzmanlardan, eğitmenlerden, birim yöneticilerinden, sektör uzmanlarından, danışmanlardan faydalanabilirsiniz. i-Learning tam da burada devreye giriyor. Ne sorulduğu kadar nasıl sorulduğu da önemlidir. Gerçek hayatla ilintili soruları sorup, kişileri yanıtlarıyla farklılaşan yollara yönlendirdiğiniz çalışmaların sonucu eşsiz olacaktır.

 

 

i-Materyal & i-Platform?

i-Materyaller

Etkileşim yalnızca içerisinde birkaç soru sorulmuş dijital eğitim materyali değildir şüphesiz. Kişiye tercihlerine göre farklı sahnelere ilerleyerek kendi seçimlerinin sonucuna ulaşabilme olanağını sunmak öncelikli olduğundan, hem sunduğunuz materyallerin hem de bu materyallere ait kişisel sonuçların toplanıp derleneceği, analiz edileceği, raporlanacağı altyapının da bu yetkinlikte olması çok önemlidir. İhtiyaçlarını doğru tespit edebilmek için tüm “i” olanakları da kullanarak ulaştığınız hedef kitleniz için sunacağınız yüz yüze etkinlikler kadar dijital materyallerin de modeli, içeriği, yöntemi çok önemli. Artık hedef kitleye klasik animasyonları tamamlamasını beklediğiniz mesajlar göndermek yerine, “Sizi dinledik, sizin için size özel olarak hazırladık” diye sunabileceğiniz materyallerinizin, çözümlerinizin olması her şeyi bir adım öteye taşıyacaktır. Gerçek ortamlarda çekilmiş video materyaller, içerisine eklenerek; sorular, 2-3 boyutlu görseller, altyazılar, animasyonlar, sesler vb. ile i-Video halinde sunulabilir. Kişinin her seçimi, her hareketi, video içerisinde kendi yolunu çizmesini sağlayacaktır. Bu, üretim aşamalarının doğru anlaşılması ve optimizasyon için eğitim amaçlı kullanılabileceği gibi, sıkça tekrarlanan hayati hataların sonuçlarının görülmesi için de etkin kullanılabilir. Etkin kullanım alanlarına göz atarsak; oryantasyon eğitimlerini, yönetici geliştirme senaryolarını, iş güvenliği simülasyonlarını, ürün lansman ve tanıtımlarını, hizmet tanıtımı ve farklılaşmayı, kurumiçi bilgi dolaşımını en başta sayabiliriz.

 

i-Bülten, klasik tek taraflı haber/bilgi iletiminin ötesine geçerek, habere ve/veya bilgiye kişinin katılım sağlayabilmesini, iletilen haberle ilgili eğilimini belirtebilmesini de sağlayacaktır. Böylece sektör/bölge/rol/ünvan vb. bazlı analizlerin yapılması da mümkün olacaktır. Kitleyi gerçekten duyabilmeniz için tüm olanaklar önünüze gelecek, size kalan kişilerin hareketlerinden oluşan sonuçları değerlendirmek olacaktır.

 

 

Her adımda mobil öncelik

Anket, Sınav, iVideo, iBülten vs. her aşamada unutulmaması gereken şey, sıkça kullanılan cihazlarda mobil cihazların öne çıktığıdır. Her şey mobil uyumlu, mobile göre tasarlanmış olmalıdır.

 

 

i-Platform

Dinlendiğini, duyulduğunu, ona özel ihtiyaçların analiz edildiğini hissedebilmesini sağlayacak yegane unsur, kullanıcının yönlendirildiği eğitim ister yüz-yüze ister dijital olsun, bunların içeriği, kapsamı olacaktır. Bir yönetici adayı için; kuruma ait bilgilerin ardısıra verildiği durağan, sıkıcı ekranlardan ziyade, bilgilerin video tabanlı, simülasyon tabanlı sunulduğu, belirli durumlarda nasıl hareket edileceğinin sorulduğu, verdiği yanıtların sonuçlarını bizzat deneyimlediği bir materyal çok daha etkileyici olacaktır. Üstelik bu i-materyal içerisinde kullanıcının gerçekleştirdiği tercihleri ve sonuçları kayıtlayan, analize sunan, raporlayabilen bir i-platformun varlığı size bambaşka bir deneyim daha sunacaktır. Hedef kitleyi etkin dinleyerek ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, mobil uyumlu interaktif videoları, interaktif bültenleri, diğer tüm interaktif materyalleri ileterek, gelişim süreçlerinde kişilerin tercihlerini belirtebilmelerini, gerçek iş örneklerinde kişisel tercihlerinin sonuçlarını bizzat görebilmelerini sağlayacak simülatif materyallere erişimi sağlamanız ile i-Learning süreci can bulacaktır.Contact Gobito Technologies

Please contact us to discuss how we can help you Succeed With Gobito Technologies.

Contact Us
Top