İnteraktif Videolar: Katılım Oranını Seç


${post.fImageName}

Videoya ihtiyacınız olduğunu zaten biliyorsunuz. Muhtemelen, istikrarlı bir içerik akışı oluşturmak ve organik görüntülemeyi artırmak için YouTube kanalınızı optimize etmek için pazarlama bütçenizin önemli bir miktarını taahhüt ettiniz.

Ama, işte bakın burda size sorulacak önemli bir soru var: Farzedelim ki düzgün etkiler ve görüntülenmeler elde ediyorsunuz. Peki ama gerçekten hedef kitlenizin sizi izleyip izlemediğini nasıl biliyorsunuz?

 

Google’a göre, tüketiciler bir satın alma işlemi yapmadan önce bir markayla 10’dan daha fazla etkileşime giriyor. Bu da demektir ki pazarlamacıların her defasında istisnasız tüketiciyle buluşan, satış kanalının her adımına odaklanan ve her işletme hedefine hizmet eden içerik videosuna ihtiyacı var. Bu, tüketicinin katılımını sağlayan bir dizi video oluşturmanız anlamına gelebilir – yada kişiselleştirilmiş, interaktif videoların şeklini alabilir.

 

Bu videolar, verilen  bir şirketin video içerik portfolyosunda, çabucak anahtar varlıklar haline gelirken sektörde bir değişim sunuyorlar. Çok beğenilen “Sonunu Kendin Seç” kitaplarının video versiyonlarına benzeyen interaktif videolar, izleyenleri deneyimledikleri hikayenin kontrol noktasına koymayı/konumlandırmayı düzenliyorlar yada mühendisliğini yapıyorlar diyebiliriz.

 

Forrester Research’e göre, interaktif videoların geleneksel video reklamlarından  yüzde 1 000 daha yüksek link tıklama oranı var. İnteraktif videolar, geleneksel lineer anlatıları kırıyor ve izleyicinin mesajı ve çoğunlukla onlarla yankılanan eylem çağrısını belirlemesine izin veriyor. Rapt Media gibi yazılım çözümleri, her bir izleyici için mesajınızı karakterize eden ve oyunlaştırılan dallandırılmış bir yapı oluşturmaya yardım eder.

 

Philips markası, Click ve Style traş makinaları için Avrupa’da interaktif bir video yayınlamak için Rapt Media ile çalıştı. Eğer merak edersiniz, şu linkten göz atabilirsiniz: bit.ly/2oxLpwm. Bu videoyu izleyenlerin %65’i, videoyu mobil cihazlar üzerinden izledi ve görüntülenme başına ortalama üç ila dört etkileşim oranıyla ortalama izlenme süresi dört dakikadan daha uzundu.

Ve bu bizlere, interaktif videoların bir başka harika özelliğini getiriyor: Videoda yapılmış her bir karar noktasında/anında, izleyenlerinizden bilgi toplayabilirsiniz. Bu bilgiyi, hemen gerçek zamanda videonuzu ve stratejinizi adapte etmek için kullanabilirsiniz. Bu noktasa, hangi satış kademeleri veya ürün özelliğinin izleyiciler ve/veya belirli kitle segmentleri ile çalkalanıyor olduğuna dair gerçek zamanlı bilgi edinmeyi düşünün ve ardından tamamen yeni (ve maliyetli) bir üretim başlatmadan çağrılarınıza hızlıca adapte olabileceğinizi hayal edin.

Ne tür bir ticari obje olduğundan bağımsız, interaktif videolar izleyicilerin dikkatini yeterince uzun çekip bir etki yaratmaya yardım edebilir.

Etkileşimli bir işe alım videosuyla etkileşimi artırmak için başka bir örnek daha işte burda: bit.ly/2hPDnPA . Ekranlarda beliren seçim noktaları üzerine tıklayarak, izleyiciler yeni bir Deloitte çalışanının ayakkabıları içinde yürümek zorunda kalıyorlar ve videodaki “Will you fit in?” yani “uyacak mısın?” sorularına karar veriyorlar.

 

İnteraktif videonun en başarılı pratisyenleri, dikkatlice ellerindeki bilgiyle ne ölçmek istediklerini düşünüyorlar. Bu veriyi kullanarak gelecek içeriği hedefleme adına, bilgiyi izleyip bir analitik yada pazarlama otomasyon sistemi içine gönderirler.

 

Şimdi, hedef kitlenizle nasıl temasa geçeceksiniz? Değerli bilgiler edinirken onlara doğru bilgileri aktaran anlamlı temas noktalarını nasıl oluşturacaksınız?

 

Warner Bros, Maybelline, The Wall Street Journal, Conde Nast ve Martini and Rossi gibi markalar zaten bunun inancındalar ve hepsi birer interaktif video kullanıcısı.

 

Kaynak: http://bit.ly/2mPDkGU

 Contact Gobito Technologies

Please contact us to discuss how we can help you Succeed With Gobito Technologies.

Contact Us
Top