Özel Eğitim Projeleriniz için 3 İnteraktif Video Stratejisi


${post.fImageName}

Bugünün öğrencileri, etkili bir şekilde video kullanılan bir öğrenme deneyimi için hazırlanıyor. Eğitim profesyonelleri olarak, interaktif video stratejilerini içeren doğru metodu bulma, öğrenme programınız için büyük faydalar kazandırabilir. İşte, gelecek eğitim kurslarınızda kullanmanız için bu yaklaşımı öneren 3 yol:

 

Özel Eğitim Projeleriniz için İnteraktif Video Stratejileri Kullanma

“Eski her şey, yeniden yeni”, özel eğitim projelerinde interaktif video stratejilerinin kullanımına kesin olarak uyan bir klişe. Eğitimlerde videonun kullanımı, uzun zamandır var. Bunun orijinleri; sınıf ayarlamaları ve özel bilgisayar tabanlı eğitim(CBT) platformlarında kullanılan VHS, Betamix ve lazer disk oynatıcılarına dayanıyor.

Web tabanlı eğitim(WBT)in ilk günlerinde, buna rağmen, teknolojik kısıtlar yüzünden özel eğitim projelerine dahil edilmiş video stratejileri büyük ölçüde gözden düşmüştü. Tarayıcılar, HTML ve network çevreleri(band genişliği) etkili yada güvenilir olarak öğrencilere büyük video dosyalarını iletemedi. Geliştirilmiş WBT teknolojileri ile video geri dönüş yaptı. Sadece, mobil cihazların çıkışıyla ve mobil eğitim çözümlerindeki kablosuz network çevrelerinin ortaya çıkmasıyla başka bir aksaklıkla karşılaştı.

Son dakika haberleri!  Mobil platformları, mobil network çevreleri ve video sıkıştırma algoritmalarının olgunluğuyla(vadesiyle), video şimdi deyim yerindeyse intikamını alıp dönüşünü muhteşem yaptı. Aslında, günlük hayatta video ve her zaman her yerde olan video ekranlarıyla, öğrenciler şimdi, özel eğitim çözümlerinizde onların sınırlı dikkatleriyle rekabet eden video stratejilerinizi bulmayı umuyor.

 

Özel Eğitimde Video Kullanımının 3 Faydası

Bu, eğitim profesyonelleri için harika bir haber. Eşit şartlarda mukayese edildiğinde, özel eğitim çözümlerimizde kullanabileceğimiz en etkili stratejilerden biri videodur. İşte, video sağlayanların birkaç yararı:

 

  1. Video katılım sağlıyor:

Süper lig şampiyonluk maçları sırasında gösterilen kısa üç saniyelik reklamları düşünün. Etkili şekilde kullanıldığında, video çabucak hedef kitlenizin dikkatini yakalayabilir ve öğrenci üzerinde kalıcı bir etki bırakan bir mesajı iletebilir.

 

  1. Video, öğrenciye sayfa üzerindeki yazı ve grafiğin sahip olduğu bilginin çok daha fazlasını

Vücut dili, ton, duygu, motivasyon, kişisel bağlantı gibi. Eğer, tek bir resim binlerce kelime değerindeyse, sizin özel eğitim çözümlerinizde video ne kadar çok değerli? Evet, bir an düşündüğünüzde video üretmek daha  pahalı olabilir, ama onu gerçekten etkili bir şekilde kullanmak daha ucuz bir opsiyon olabilir.

 

  1. Video sürükleyici ve interaktif olabilir.

Bu, son kullanıcınızı pasif bir katılımcıdan aktif bir öğrenene dönüştürebilir.

 

 

Özel Eğitim Projelerine İnteraktif Video Katma

O zaman, biz eğitim profesyonelleri olarak, etkili bir şekilde nasıl interaktif video stratejilerini özel eğitim çözümlerimize katabiliriz? Önünüzdeki özel eğitim projeniz için, bu 3 interaktif video stratejisini göz önüne alın:

 

  • “Göster ve Sor” (“Göster ve Anlat” üzerindeki Dönüşme/Değişme)

Videoyu; öğrenen kişiyi, bir gerçek hayat durumu içinde konumlandırmak için kullanın. Video klibin sonunda, öğrenen kişiye o anda ne gördüğüne ilişkin değerlendirmeler yapıp yanıt vermesi amacıyla soru sorun. Öğrencinin dikkatini odaklamak için spesifik çoktan seçmeli soru serisini kullanabilirsiniz:

  • Duygu, ton ve vücut dili gibi nitelikler.
  • Güvenlik riskleri ve araç kimliği gibi nesneler.
  • Yükseltme, liderlik yada sosyal beceri gibi süreçler.

 

Videonun sonunda, metin kutusu içinde, öğrencinin açık uçlu bir soru yanıtlamasına izin vererek yansıtıcı bir aktivite de  kullanabilirsiniz. Kullanıcı yazmayı bitirdikten sonra, onları cevaplarını uzman birinin cevaplarıyla yada onunla aynı seviyede olan diğer kullanıcıların cevaplarıyla karşılaştırması için teşvik edin.

 

  • “Sor ve Göster”

Öğrenciye bir video klip göstermeden önce, “________” gördüklerinde onlara videoyu durdurmalarını söyleyin.

Örneğin:  “Sonraki video klipte, bir güvenlik riski gördüğünüzde videoyu durdurun.”

 

Bu, kullanıcının video dosyasıyla etkileşime girmesini sağlar. Video durdurulduğunda, video zaman kodunu değerlendirin ve eğer beklenen yada kabul edilebilir seri düşüyor mu görün ve uygun geri bildirim elde edin.

 

Bu, video klip içersinde çapraz serilerle de yapılabilir. Kullanıcının videoyu duraklatmak yerine, “bir güvenlik riski gördükleri herhangi bir zamanda” bir tuşla onlarla direk etkileşime girmelerini sağlayabilirsiniz. Videonun sonunda, onların olaylarla etkileşimlerini değerlendirebilir ve bunu iyi bir şekilde nasıl yaptıklarını gösteren bir özeti edinebilirsiniz.

 

  • İnteraktif Video Dallama Senaryoları

Dallanan bir senaryo içine video dahil etme, yüksek etkili bir öğrenme stratejisi. Çocukluğunuzda, Kendi Maceranı Kendin Seç gibi okuduğunuz kitapları hatırlıyor musunuz? Eğer öğrencinin seçimi bir dizi kısa video serisi üzerinden önlerinde oynanıyorsa, özel eğitiminizin ne kadar etkili olacağını ve nasıl katılımı sağlayacağını düşünün.

Bu tip eğitim stratejisinin gerçekten çok yönlü yararları var. Dallanan senaryolar, öğrenciye kendi eğitim deneyimlerini yönlendirmeye ve kişiselleştirmeye izin verir. Öğrenciler, risksiz bir ortamda hatalar yapabilir ve yeteneklerini uygulayabilirler.

 

Maliyete karşı duyarlı eğitim profesyonelleri için bu çeşit bir eğitim stratejisi için anahtar, öğrencinin ana anlatı yayının çok dışına çıkan dallanmaya izin vermeyen senaryo yazım tekniklerini kullanmaktır. Bu, bir video klibini tekrar tekrar kullanabilme miktarınızı arttıracaktır ve üretilmesi gereken toplam video çekim miktarını azaltacaktır.

 

Son Söz

Nereye olduğuna bakmaksızın, gelecek özel eğitim kurslarınızda bu interaktif video stratejilerini kullanmayı, ciddi olarak videoyu dahil etmeyi düşünmek durumundasınız. Bugünün öğrenenleri/öğrencileri, bu tip video öğrenme deneyimleri için  hazırlanıyor.

 

Kaynak: bit.ly/2fICsO2Contact Gobito Technologies

Please contact us to discuss how we can help you Succeed With Gobito Technologies.

Contact Us
Top