Geçmiş E-Öğrenme Pazarı Trendleri Bize Neler Anlatıyor ?


${post.fImageName}

Docebo Raporundan e-öğrenme Analizi

Artık çoğu şirket, eğer rekabette ön sıralarda yer almak istiyorsa, çalışanlarına devamlı eğitim sunması gerektiğinin farkına varıyor. Bu farkındalık, şirketlere  çalışanlarını eğitmek için e-öğrenmeye adaptasyon sağlamalarını gösterdi. Çalışanları eğitirken, e-öğrenme kullanmanın avantajları gözardı edilemez yada küçümsenemez.

 

Docebo, dünya genelindeki müşterilere ve 26'dan fazla ülkede uluslararası bir ortak ağa sahip bulut tabanlı bir e-öğrenme çözüm sağlayıcısı, son birkaç yılda e-öğrenme pazarı trendlerine bakıyor(report e-Learning Market Trends and Forecast 2014 – 2016). Bu yazı da oradaki bilgileri aktarma niteliğinde. Rapora göre, dünya genelinde kendi adımıyla e-öğrenme pazarı 2011’de 35.6 milyar doları buldu. %7.6 dolaylarında yıllık bileşik büyüme oranıyla değerlendiriliyor ve 2016’da gelirlerin yaklaşık olarak 51.5 milyar dolara ulaşacağı bekleniyor. Şimdi, rapordaki bulgulara göre bazı detaylara bakalım:

 

  1. Bölge Odaklı Büyüme ve Öngörü

Bir bölge odaklı, e-öğrenme pazarının büyümesine dayalı çalışma, Asya’daki e-öğrenme pazarının 2013’te 7.1 milyar dolar değerinde olduğunu kaydetti ve bu yıl itibariyle, 11.5 milyar doları göreceği tahmin ediliyor. Asya için büyüme oranı %17.3 ile en yüksek orandayken, bunu %16.6 ile Doğu Avrupa, %15.2 ile Afrika ve %14.6 ile Latin Amerika izliyor.

 

Rapor, şu faktörlerin etkisiyle de pazarın sürekli büyüdüğünü vurguluyor:

  • Eğitim amaçlı internet kullanan bireylerin sayısı artıyor.
  • Eğitim için e-öğrenmeyi kullanan şirket sayısı artıyor.
  • Eğitim araçları listesinde e-öğrenmeyi içeren her tip ölçekli şirket sayısı artıyor.
  • Online kurs içeriği, git gide artan geniş seçenekler sunuyor ve daha çeşitli oluyor.

 

  1. SaaS Modeline Adaptasyon

Docebo şöyle diyor: “Bulut, organizasyonların, işverenlerin ve ortakların etkileşim ve işbirliği yolunu değiştiriyor. Bulut çözümleri evreniyle, SaaS(Software-as-a-Service) büyük bir rol oynuyor.” SaaS modelinin adaptasyonu, e-öğrenmenin pazar ölçüsünü arttıran anahtar bir faktör.

 

Rapor, SaaS’ın büyümesi için üç sebep ortaya koyuyor:

  • Hızlı uygulama
  • Sermaye giderleri tasarrufu
  • İşletme giderleri tasarrufu

 

SaaS’ın avantajları, büyük organizasyonları eski LMS’lerinden  bulut tabanlı LMS sistemlerine geçmeleri konusunda yüreklendiriyor. Bu avantajlar sayesinde, herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan(mobil yada masaüstü) erişilebilir oluyor ve her tür dijital içerik kullanıcılara dağıtılabiliyor.

 

SaaS LMS, servis teknisyenleri ya da yeni ürün eğitimine ilişkin JIT(Just In Time) Eğitim gibi özel amaçlara yönelik ikincil öğrenim yönetim sistemi olarak kullanılır. Devamlı mevcut durumunu muhafaza ediyor ve devamlı içeriği güncelliyor. Daha küçük girişimler de SaaS LMS’e adapte olup, e-öğrenme furyasına katılıyor.

 

SaaS tabanlı servislerin kullanımı, akıllı bağlantı sağlayan cihazların kullanımıyla ve dünya çapında internet yoluyla yayılmasıyla teşvik edildi. Bu, mobil öğrenmeyi  harekete geçirdi ve  dünya çapında işyerlerinde BYOD(Bring Your Own Device) trendiyle daha da büyüme sürecinde.   

 

 

  1. BYOD Trendi

Çalışanlar, işe gelirken kendi kişisel cihazlarını alıyorlar , bu da genelllikle mobil cihazlar oluyor. Bu cihazları, sadece işlerini icra etmekte kullanmıyorlar, aynı zamanda iş saatlerinde ve iş saatleri dışında da eğitim programlarına erişim yapıyorlar.

 

Akıllı telefonlar, en yaygın kullanılan mobil cihazlar, bunu laptoplar ve tabletler izliyor. Bu mobil cihazların kullanımı, mobil öğrenme trendini tetikledi ve e-öğrenmede mikro-modüller geliştirme trendini oluşturdu.

 

Raporun söylediğine göre eğitim sektöründe, e-öğrenme sektörü ve onun yan sektörleri(kullanıma hazır içerik, platform, yazma araçları)  son yıllarda adım adım gelişti. e-Öğrenme, personeli eğitmede hem verimlilik hem de maliyet etkinliği çözümü açısından, büyük ve küçük her iki ölçekteki kuruluşlar tarafından da kabul edildi. Bu göstergeler doğrultusunda, sektör gelecek yıllar içinde de büyüme yolunda ilerliyor.

 

 

Kaynak: bit.ly/2hT0K8xContact Gobito Technologies

Please contact us to discuss how we can help you Succeed With Gobito Technologies.

Contact Us
Top