İnteraktif Video uygulamalarının E-Öğrenme süreçlerine katkısıYakın bir zamanda IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre kurumların E-Öğrenme için harcadıkları efor , iş verimliliği ve üretim süreçlerinde ortalama yüzde üç bin(%3000) kazançla sonuçlanmaktadır.

Video tabanlı öğrenme sistemleri E-Öğrenmenin temel araçlarından biri halini aldı. Video tabanlı öğrenme sistemleri etkileşimli videoların yaygınlaşması , 4.5G - 5G gibi internet kullanım hızlarını arttıran teknolojilerle  güçlenmeye devam ediyor. Etkileşimli video, eğitimlerin izlenme ve katılım oranlarını artırarak öğrenme sürecini hızlandırır ve öğrencinin üzerinde odaklanması gereken alanları belirlemesine yardımcı olur. Etkileşimli videolar ,  e-Öğrenme süreçlerinde kullanılan geleneksel video kurgularını zenginleştirerek , öğrenme içeriklerini daha faydalı hale getirir.

 

1 ) Eğitimlerin izlenme ve katılım oranlarını arttırır , öğrenmenin uzun süreli bellekte depolanmasını sağlar.

 

IBM yöneticileri için bir e-öğrenme programında, katılımcıların geleneksel öğrenme yöntemlerine kıyasla , zaman ve eğitim içerikleri sabit tutlduğu halde , öğrenilen materyal miktarının neredeyse beş kat arttığı saptandı. Etkileşimli video sık aralıklarla kısa testler yapma imkanı sağlar. Kısa sınav ve testler , anlatılan her yeni bilginin hemen ardından kullanıcıya yönlendirilir. Bu, yeni bilgilerin öğrencinin uzun süreli belleğine kaydedilmesini ve zor unutulmasını sağlayan önemli bir etkendir..

 

2 ) Gelişim alanlarını saptamaya yardımcı olur

 

Kullanıcılar videolara entegre edilmiş test kurguları ile çok hızlı ve yerinde geri bildirimler alabilirler.Detayli şekilde raporlanabilen bu geri bildirimler , eğitmenlere içeriklerini ve kullanıcılarını daha fazla geliştirebilmeleri için fırsatlar yaratır . Aynı zamanda katılımcıların bilgiyi tam olarak anlamadan ve kavramadan eğitimde ilerlemelerini  önleyerek , bilginin öğrenilmesini garanti altına alabilir.

 

3 ) Maliyet etkin bir yöntem sağlar

 

Etkileşimli eğitim sağlamanın en az maliyetli yöntemlerinden biride etkileşimli videolardır. Etkileşimli videolar  kullanılması, fiziksel olarak eğitmen ihtiyacını azaltırken , geleneksel etkileşimli eğitim kurgularının geliştirilmesi için harcanan geliştirme maliyetlerini de düşürür. Etkileşimli eğitimler, kullanıcılara iş dışı vakitlerini değerlendirme şansı tanır. Brandon Hill tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre sınıf ortamında verilen eğitimlerin ,  interaktif öğrenme yoluyla geliştirilmesi durumunda , kullanıcılar  %40 ila %60 arasında zamandan tasarruf yapabilirler.

 

4 ) Kişiye özel eğitim ve içerik akışları kurgulamanızı sağlar

 

Hiçbir kullanıcı-öğrenci bir diğerine benzemez. Etkileşimli video, dersi öğrencilerin ihtiyaçları ve mevcut bilgisi için özelleştirmek içinde çeşitli yollar sağlar. Öğrencinin zaten bildiği bilgiler çabucak geçilebilir veya tamamen atlanabilir. Bu, öğrencinin daha fazla çalışma ihtiyacı duyduğu kısımlara odaklanmasını sağlayabilir.Video içerikleriniz üzerinde indexler ve yönergeler oluşturup kullanıcılarınızı öğrenme ihtiyaçlarına odaklayabilirsiniz.

 

5 ) Görsel kavramları interaktif animasyonlar ile  daha anlaşılır hale getirir.

 

Şemalar , bina planları , soyut fikirler gibi materyalleri yüz  yüze eğitimlerde anlatmak bazan zorlayıcı olabilir.Etkileşimli bir video ile bu kavramlar, görsel olarak 2D veya 3D animasyon yoluyla geliştirilebilir. Kullanıcılarınızın bu materyaller ile etkileşime geçmesini sağlayarak , materyal üzerinde lineer olmayan bir öğrenme deneyimi yaratabilirsiniz.

 

Etkileşimli videoları tüm öğrenme deneyim süreçlerine entegre edebilir , varolan eğitim programlarınızı geliştirebilirsiniz. Kullanıcılarınızla açık bir şekilde iletişim kurmak, maliyet etkin  ve daha anlaşılır bir yöntemle eğitim materyalleri hazırlamak , pazarlama ve iletişim süreçlerinizi daha keyifli bir mecraya taşımak için interaktif videolardan faydalanabilirsiniz.    

 

İnteraktif video çalışmaları hakkında ücretsiz tavsiye almak ve demoları görmek için www.streamx.io adresinden bizi ziyaret edebilir , aşağıdaki iletişim adreslerini kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Gobito Enterprise Solutions.

ENGLAND(UK)
Daresbury Science And Innovation Campus
Keckwick Lane Daresbury, Cheshire. WA4 4FS
T : (+44) 01925 607344

TURKEY
Çifte Havuzlar Mahallesi Eski Londra Asfaltı Caddesi 151 / 1E D2 BLOK 1.KAT 
(Yıldız Teknik Universitesi Teknopark)
NO:108 Esenler/ ISTANBUL
T : (+90) 212 483 74 81Contact Gobito Technologies

Please contact us to discuss how we can help you Succeed With Gobito Technologies.

Contact Us
Top